top of page

Şirket 

DCH Mimarlık 2006 senesinde Alper Çakıroğlu ve Onur Demir tarafından İstanbul'da kurulan bir mimarlık ve tasarım hizmetleri ofisidir. 2014 senesinde ortalık yapısının değişmesiyle beraber şirket faaliyetleri bu tarihten itibaren Y. Mimar Alper Çakıroğlu tarafından yürütülmektedir. 2020 senesi itibariyle DCH Mimarlık, 1998 senesinden itibaren inşaat taahhüt, proje geliştirme ve turizm alanında faaliyet gösteren Brener Group şirketleri arasına katılmıştır. Konut, konaklama, sanayi, lojistik ve ofis yapılarının tasarımları ve uygulamaları üzerinde uzmanlaşan DCH Mimarlık ekibi, proje çalışmalarını Kadıköy'deki ofislerinde sürdürmektedir.   

 

Alper Çakıroğlu

1981 senesinde İstanbul'da doğmuştur. Özel Doğuş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bitirmiş, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimari Tasarım Programında Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu danışmanlığında hazırladığı "Türkiye'de İktidarın Modernleşme Projesi Olarak Otoyol" başlıklı teziyle yüksek mimar ünvanı almıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimi süresince, farklı proje gruplarıyla mimarlık ve kentsel tasarım alanında  ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmış ve birçok ödül kazanmıştır. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehir Bölge Planlama Programı'nda Prof. Dr. Zeynep Enlil danışmanlığında tamamladığı "Özelleştirilen Kamu Taşınmazları Üzerinden Kentsel Dönüşüm Deneyimi: İstanbul Örneği" başlıklı teziyle doktor ünvanı almıştır. Tez konusu başta olmak üzere, mülksüzleştirme, kentsel dönüşüm ve kentsel tasarım başlıkları altında çeşitli akademik çalışmalar yapmıştır.

 

2019 senesinden itibaren Okan Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mimarlık Fakültelerinde, mimari proje, kentsel tasarım ve uygulama projesi derslerinde yürütücülük yapmıştır.

 

Profesyonel çalışmalarını 2006 senesinden bu yana kurucu ortağı olduğu DCH Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir. 2020 senesinden itibaren kendi ofisinde yürüttüğü serbest mimarlık çalışmalarına paralel olarak, mimari tasarımcı olarak Brener Holding icra kuruluna katılmıştır ve bu görevini halen sürdürmektedir. 

brener logo beyaz since_edited.png
bottom of page